Армія США потребує дешевих портативних засобів для знищення малих безпілотних літальних апаратів. З такою гучною заявою буквально кілька днів тому опублікована стаття в інтернет виданні Defense News. Представники Пентагону так прямо і заявляють:

“Дикому Заходу в сфері систем протидії БПЛА буде покладено край”.

За інформацією американського видання, в Пентагоні ініційована процедура з відбору можливих учасників – компаній, що мають наукові рішення для реалізації спеціальної програми з розробки і виробництва дешевих портативних наземних засобів протидії БПЛА. Попередньо стали відомі деякі принципові умови в технічному завданні: головною вимогою є відмова від використання наземних антен.

Інакше кажучи, переносний комплекс повинен ефективно протидіяти БПЛА без використання складних систем наведення наземного базування. Очікується, що комплекс буде кріпитися до особистої зброї піхотинця або стане настільки малогабаритним, що виріб не буде заважати військовослужбовцю виконувати основне бойове завдання. До того ж, загальна вага комплексу не повинна перевищувати 24 фунта (до 10 кг). При цьому наголошується, що закупівельна вартість переносного комплексу не повинна виходити за рамки 38000 доларів США. Прийом заявок від потенційних виробників очікується до кінця травня поточного року.

Програма НАТО з протидії шкідливим дронам

Загалом, загроза, що походить від використання малих безпілотних літальних апаратів актуальна вже декілька років. Так, в червні 2018 року у Комітеті Сенату США з внутрішньої безпеки і справ уряду проходили слухання в рамках законопроекту S.2836 “Про запобігання виникаючих загроз”, один з розділів якого присвячений “Протидії шкідливим дронам” (Countering Malicious Drones). Під час слухань було відзначено, що масове зростання виробництва дронів цивільного призначення призвело до значного використання БПЛА в злочинних цілях, серед них:

  • незаконні польоти над об’єктами критичної інфраструктури, у тому числі для промислового шпигунства;
  • використання дронів для перевезення небезпечних або контрабандних вантажів (вибухових речовин, наркотиків тощо).

Зафіксовані і випадки застосування дронів для незаконного зняття інформації з каналів зв’язку, а саме використання БПЛА для отримання доступу до інформації з бездротових мереж. У звіті Федерального бюро розслідувань, представленому під час слухань у Сенаті акцентується увага на тому, що:

"сучасні БПЛА значно еволюціонували від перших моделей з дистанційним управлінням. БПЛА тепер мають більшу тривалість польоту, більше корисне навантаження і підвищену маневреність. ФБР стурбоване тим, що злочинці і терористи будуть використовувати БПЛА способами, які представляють серйозну загрозу безпеці. На жаль, ці погрози не є чисто гіпотетичними. Більше двох років бойовики міжнародної терористичної організації "Ісламська Держава" (ІДІЛ) використовувалі дешеві комерційно доступні безпілотники для розвідки і проведення атак в Сирії та Іраку ".

Поряд з цим, в опублікованому звіті 44 Сесії (15 червня – 3 липня 2020) Організації Об’єднаних Націй під назвою “Використання збройних дронів для цілеспрямованих убивств” підкреслюється, що станом на 2020 рік принаймні 102 країни придбали військові дрони, і близько 40 країн знаходяться в процесі придбання безпілотних літальних апаратів для військових цілей.

Так, починаючи з 2015 року БПЛА активно використовувалися як проти внутрішніх цілей на національних територіях, так і за їх межами. Зокрема, Туреччина використовувала дрони всередині країни проти Робочої партії Курдистану. У 2016 році Нігерія підтвердила факт нападу на базу матеріально-технічного постачання Боко Харам (терористична нігерійська ісламістська організація).

У 2015 році Пакистан вперше застосував бойові безпілотники в операції зі знищення терористів. Для аналогічних цілей Ірак закупив БПЛА для нанесення ударів по «Ісламській державі». До того ж, щонайменше близько 20 озброєних недержавних формувань придбали безпілотні системи, зокрема: Лівійська національна армія, Палестинський ісламський джихад, венесуельські військові перебіжчики тощо.

У вересні 2019 року Хусіти (єменське воєнізоване угрупування) заявили про успішний скоординований масований удар безпілотників по нафтовидобувним об’єктам Саудівської Аравії. При цьому система ППО саудитів не спрацювала і не змогла запобігти узгодженій масованій атаці дронів і крилатих ракет.

Таким чином, провідні світові експерти обґрунтовано вважають, що наш світ входить в, так звану, “другу еру дронів”, коли усі протиборчі сторони, включно з терористами активно застосовують безпілотні технології у військових цілях.

Виходячи з викладених загроз, з 2019 року НАТО проводить цілеспрямовану роботу з розробки і впровадження технологій боротьби з безпілотними літальними апаратами. В рамках програми “Протидія безпілотним повітряним системам” (Countering Unmanned Aerial Systems – CUAS), в Північноатлантичному альянсі створено спеціальну робочу групу, яка вивчає досвід армій країн, що входять в блок НАТО. Авторитетні фахівці виробляють уніфіковані рішення для координації дій союзників, а також для створення умов оперативної сумісності застосовуваних систем.

Photo by Rhita Daniel. Marine Corps.

(Visited 118)