На початку 2021 року Верховною Радою внесено суттєві зміни до Закону України “Про оборонні закупівлі”. Так, починаючи з цього року державний замовник, в особі Міністерства оборони України, має право вимагати від постачальників наявність сертифіката відповідності стандартам НАТО – AQAP. Йдеться про те, що відсутність сертифіката AQAP може бути підставою для відмови під час оцінки пропозицій учасників процедури закупівлі (п. 4 ст. 17 “Критерії оцінки пропозицій учасників закупівель”).

Незважаючи на те, що вимога з’явилась відносно недавно, а Міністерство оборони України в деякому сенсі ледве “розгойдується”, це не привід для ігнорування вказаної норми закону. Тим паче, деякі учасники ринку помилково трактують це нормативну зміну, щиро помиляючись в тому, що сертифікат AQAP необхідний тільки виробникам озброєнь.

Система гарантування якості відповідно до стандартів НАТО

Фактично систему якості AQAP розробило Агентство стандартизації НАТО, взявши за основу норми і правила відомої серії стандартів ISO 9000. Якщо зовсім спростити, то ISO 9001 – система якості для цивільної області, а стандарти AQAP регулюють правовідносини постачальників і замовників у військовій сфері.

Спочатку система гарантування якості для країн, що входять до Північноатлантичного альянсу, регламентувалася AQAP-2110: 2016 і містила в собі вимоги щодо забезпечення якості при проектуванні, розробці і виробництві озброєнь. Однак в подальшому нормативні акти зазнали значних змін. Щорічно в стандарти вносяться зміни і доповнення.

До речі, в деяких країнах НАТО вже вимагають сертифікат AQAP навіть від звичайних постачальників товарів і послуг, не пов’язаних з виробництвом озброєнь. Припустимо в Польщі, впровадження системи AQAP є, обов’язковим для всіх підприємств, що займаються як проектуванням, виробництвом і постачанням продукції, так і надають Збройним силам Республіки Польща послуги.

Слід зазначити, що система гарантування якості в країнах Альянсу певним чином перерегулювана. Наприклад, в 2019 році прийнято окремий стандарт NATO – AQAP-2105 під назвою “Вимоги НАТО до планів якості”. Стандарт визначає порядок дій з боку замовника (припустимо Головного управління озброєнь) для контролю постачальника на предмет якості виконання умов контракту.

Черговий стандарт – AQAP-2210 регулює вимоги для управління якістю в процесі розробки програмного забезпечення. «Всі технічні процеси повинні бути прозорі для виявлення проблем з якістю на ранніх стадіях». При цьому стандарт за останні пару років зазнав кілька редакцій.

Загальний список документів НАТО, що регулюють систему якості можна побачити в таблиці, опублікованій в Додатку до Третього видання AQAP-2000.

Загальний список документів НАТО системи якості

Втім, не так все складно як здається на перший погляд. Головна суть всієї системи якості (якщо стисло) – покласти на одного з менеджерів підприємства додаткові функції по забезпеченню системи якості. Уповноважена особа (або внутрішній аудитор) повинна мати відповідні знання, підтверджені міжнародним сертифікатом, і підпорядковуватись безпосередньо керівнику підприємства. Решта – справа техніки.

Водночас, незважаючи на певні складнощі, для українських постачальників відкрилося нове вікно можливостей. Справа в тому, що будь-яке українське підприємство, одноразово здобувши сертифікат AQAP, отримує можливість поставляти товари і послуги в країни НАТО без оформлення додаткових дозвільних документів.

Як отримати сертифікат AQAP

Центри сертифікації знаходяться у США, Великій Британії, а також у всіх країнах ЄС. Як наслідок, в країнах Європейського союзу існує величезна кількість спеціалізованих навчальних центрів, що пропонують послуги онлайн навчання за фахом внутрішній аудитор. У разі успішної здачі іспиту (який також здається онлайн), будь-яка фізична особа може отримати відповідний сертифікат.

До речі, в Польщі можна знайти навчальний центр, де вартість онлайн курсу не перевищує 700 євро. Курс так і називається: “Вимоги ISO 9001: 2015, AQAP 2110: 2016 і додаткові вимоги для постачальників польської армії, Внутрішній Аудитор і Уповноважений Системи Менеджменту Якості згідно AQAP 2110: 2016”.

Безпосередня сертифікація підприємства відбувається, як правило, за два етапи через перевірку зовнішнім незалежним аудитором:

  • попередній аудит – зовнішній аудитор з органу сертифікації знайомиться з документацією організації, щоб перевірити, чи виконувались підприємством всі необхідні вимоги стандартів;
  • головний аудит – перевірка виконання регламентів відповідно до документації, що використовується. Інакше кажучи, зовнішній аудитор вивчає, чи не існує ця система виключно на папірцях і наскільки успішно функціонує в дійсності.

За результатами перевірки зовнішній аудитор готує звіт, видає рекомендації та підтверджує або спростовує можливість видачі сертифіката. Таким чином, процедура отримання сертифіката для підприємства загалом – не з легких. Однак, у будь-якому разі, починати потрібно з першого етапу – навчання власного співробітника, якого планується призначити внутрішнім аудитором. Головне зробити перший крок.