Інтернет-видання EurAsian Times опублікувало цікавий огляд щодо російських безпілотників. Стаття вийшла під назвою: “Чи стане Росія наступною наддержавою в області безпілотних літальних апаратів, почавши експорт БПЛА Орлан-10Е у М’янму”?

Із засобів масової інформації відомо про те, що в поточному році в М’янму продано російського озброєння на загальну суму 15 мільйонів доларів США, а саме: безпілотні літальні апарати Орлан-10Е і ЗРП комплекси «Панцирь-С1». Угода підписана в січні під час офіційного візиту до Найп’їдо міністра оборони РФ Сергія Шойгу.

До речі, угоду встигли укласти за тиждень до військового перевороту. Російські військові експерти не приховували своєї радості у зв’язку з тим, що контракт вдалося буквально вирвати у китайців з під носа.

Слід зазначити, що раніше китайці вже поставляли в М’янму дрони, зокрема Rainbow-3 (код CH-3 UAV). Вперше апарат був представлений у далекому 2008 році на авіашоу у м. Чжухай. Вже тоді китайська “Веселка” оснащувалася двома ракетами класу “повітря-земля”. Максимальна дальність польоту складала 2400 кілометрів і час польоту – до 12 годин без дозаправки.

При цьому, до М’янми в Піднебесній ставляться як до власного “подвір’я” і цей контракт в офіційному Пекіні сприйняли зі значним роздратуванням. У китайських ЗМІ з цього приводу писали:

"Орлан-10" - розвідувальний безпілотник, з радіусом дії до 100 кілометрів і часом автономної роботи до 10 годин. Максимальна стеля - 5000 метрів. Можна використовувати для наведення артилерії. Проте, загалом має середні характеристики. Ціна досить низька, щоб зацікавити М'янму, яка зазнає фінансові труднощі".

До того ж, Семюел Бендетт (експерт, що спеціалізується на російській оборонній сфері) в інтерв’ю виданню Forbes висловився скептично стосовно цього контракту:

"Орлан-10 знаходиться в експлуатації з 2010 року і це навряд чи передова технологія, але вона добре зарекомендувала себе в дії. Російські військові джерела стверджують, що Орлан-10 також може скидати бомби, хоча повідомлень про такі атаки поки немає".

Загалом, закордонні аналітики, що відстежують ситуацію у сфері російського ВПК в один голос стверджують, що поки не побачать значні поставки бойових безпілотників, оснащених високоточними ракетами, говорити немає про що:

“Росія занадто сильно відстає, зокрема від США”.

Втім, слід віддати належне, що не всі російські експерти видають бажане за дійсне. Наприклад, в російському виданні “Військово-промисловий кур’єр” в статті “Ударна безпілотна авіація” підтвердили сумніви закордонних фахівців: “тільки недавно крига скресла, а до певного часу практично усі дрони були ізраїльськими”.