У перших числах травня міністерство оборони Єгипту оголосило про підписання угоди з Францією на поставку 30 винищувачів Dassault Rafale. Загальна сума контракту не розголошується, проте представник Збройних сил Єгипту заявив, що: “контракт фінансується в рамках десятирічної позики”. До, речі, у 2015 році ВПС Єгипту також закупили у Франції 24 винищувача Dassault Rafale.

Видання Al Jazeera, використовуючи інформацію з попередніх контрактів, зробило припущення, що загальна сума нової угоди склала 4 мільярди євро. Виходячи з цієї здогадкі, арабські ЗМІ порахували приблизну вартість одного винищувача Rafale і вийшли на цифру 130 мільйонів євро.

Деякі військові експерти поспішили заявити в засобах масової інформації, що ціна за французькі винищувачі, нібито, завищена і задалися питанням: чому Єгипет відмовився купувати російські Су-35? Як наслідок, ця ситуація потребує додаткових роз’яснень.

По-перше, поки немає можливості підтвердити або спростувати інформацію про суму контракту. Однак, з урахуванням того, що для забезпечення угоди офіційний Париж надав фінансові гарантії кільком французьким банкам, у тому числі BNP Paribas та Credit Agricole, а також, напевно, пообіцяв політичну підтримку Каїру у принципових питаннях, ціна за винищувачі не є захмарною.

По-друге, французький винищувач успішно пройшов “випробування боєм” в Афганістані, Іраку, Сирії, Малі та Лівії. Йдеться і про використання керованих авіаційних бомб з лазерним наведенням GBU-12, і про застосування новітніх керованих ракет великої дальності класу “повітря-повітря” Meteor з активною головкою самонаведення. 

Ракети Meteor здатні, в умовах посиленої електронної протидії, вражати високоманеврені цілі на дальності до 100 км: від реактивних літаків до безпілотних літальних апаратів і крилатих ракет. 

Водночас, закордонні експерти висловлюють скепсис по відношенню до тактико-технічних характеристик СУ-35С. Зазначають про завищений росіянами (як мінімум в два рази) параметр дальності виявлення цілей та про вразливість радіолокаційної станції “Ірбіс” для засобів радіоелектронної боротьби: 

“У поєднанні з ракетами істотно меншої дальності, Су-35С виявився у невигідному стані в умовах бою із застосуванням радіолокаційних перешкод”.

По-третє, в ухваленні рішення на користь французького винищувача важливу роль зіграв політичний фактор. Єгиптяни розраховують на політичну підтримку Франції в їх конфлікті з Ефіопією. Чим ближче день відкриття ефіопської ГЕС, тим вірогідніший варіант трансформації політичної конфронтації у відкрите бойове зіткнення Єгипту і Судану з Ефіопією. Так, у разі завершення зведення на річці Ніл греблі “Відродження”, Єгипет і Судан ризикують залишитися практично без води (детально про історію конфлікту тут).

Звичайно, у Росії ще залишається шанс “впихнути” Єгипту продукцію власного ВПК. Справа в тому, що Каїр глибоко загруз в проекті будівництва АЕС Ед-Даб’а і розраховує на 25 мільярдів кредиту від Москви для його завершення. А за видачу кредиту і допомогу у будівництві АЕС, Росія може зажадати від Єгипту поступок у військово-технічному співробітництві (дивись – російська стратегія розвитку ВТС).

Невідомо, витягнуть на себе терплячі російські пенсіонери і бюджетники чергову інтернаціональну фінансову допомогу чи ні. Втім, навіть якщо і так, то у кінцевому підсумку для Єгипту ціна за російські винищувачі виявиться у кілька разів дорожче французьких. Тим часом, Міжнародний валютний фонд вже підтвердив своє рішення про виділення Єгипту стабілізаційного кредиту у 1,6 мільярда доларів.

Photo by Boris Horvat.

(Visited 125)