Слідом за прийнятим на початку жовтня Урядом Канади рішенням щодо призупинення дії дозволу на експорт до Туреччини безпілотної оптики та систем лазерного наведення для БПЛА “TB2 Bayraktar”, які можливо використовувались Азербайджаном проти ЗС Вірменії в Нагірному Карабасі, канадська компанія “Bombardier Recreational Products” (BRP) повідомила про припинення постачання авіаційних двигунів, що також використовуються на вказаних військових безпілотниках.

Зокрема, за інформацією віце-президента BPR М. Ланжельє, компанії стало відомо про використання в турецьких БПЛА “Bayraktar TB2” двигунів, вироблених австрійською дочірньою компанією Bombardier “Rotax”. Слід зазначити, що всі авіаційні двигуни «Rotax» розроблені та виготовляються виключно для цивільних цілей і сертифіковані лише для цивільного використання.

Скоріш за все вказана інформація була отримана в рамках розслідування щодо можливого використання канадських технологій у військовому конфлікті в Нагірному Карабасі, яке наразі проводиться Урядом Канади. Коментуючи ситуацію, МЗС Канади повідомило, що для експорту товарів, що входять до Списку експортного контролю країни, потрібен дозвіл лише на експорт з Канади. Контрольовані товари та технології, що експортуються з іншої країни, підлягають експортному контролю в цій країні, тобто в Австрії.

В цьому контексті представники МЗС Австрії зазначають, що у списку контролю Європейського Союзу предметів подвійного використання не зазначено, про яке обладнання безпілотників йдеться, як про товар подвійного використання. Австрійське законодавство, що регулює експорт оборонних товарів, не вимагає відповідного дозволу. Більше того, “Rotax” не постачає свої двигуни безпосередньо замовникам, вказаний товар був нібито наданий Туреччині італійськими компаніями.

Про недосконалість міжнародного законодавства контролю над озброєнням також повідомив експерт групи роззброєння канадської компанії “Project Plowshares” К. Галлахер. Зокрема, міжнародний трансфер двигунів не контролюється так, як системи озброєнь, хоча вони, як і інші компоненти, є невід’ємною частиною роботи БПЛА.

Раніш вже проводилось первинне розслідування щодо постачання компанією «L3Harris Wescam» (м. Берлінгтон, провінція Онтаріо) протягом 2018-2020 років до Туреччини відповідних сенсорних систем.

Слід зазначити, що, на відміну від ситуації, пов’язаної з призупиненням дії дозволу на експорт до Туреччини безпілотної оптики та систем лазерного наведення для БПЛА “TB2 Bayraktar”, постачання двигунів BRP наразі урядовцями Канади не коментується.

Підсумовуючи викладене, можливо зробити висновок, що Уряд Канади намагається максимально дистанціюватися від конфлікту, щоб уникнути жодних звинувачень у військовій підтримці однієї зі сторін. У зв’язку з цим, керівництво країни забороняє експорт до іноземних країн будь-яких компонентів, які навіть не підпадають під категорію товарів подвійного призначення.

(Visited 131)