У китайській пресі з нервозністю відреагували на активні дипломатичні дії адміністрації Джо Байдена з купірування китайської загрози. Протягом останніх тижнів Держдеп зробив низку дипломатичних заходів, спрямованих на посилення стратегії США для для мінімізації військово-політичного шантажу з боку Китаю. У китайських ЗМІ пишуть: “Усі вісім мечів спрямовані на Пекін”.

Про рівень таких хвилювань у керівництві комуністичної партії Китаю (далі – КПК) красномовно говорить стаття на ресурсі RFA під назвою “США об’єднують союзників, щоб дипломатично оточити Китай”. Так, на думку китайських експертів ключовими подіями, що підірвали політичну стійкість Пекіна стали:

  • № 1. Звільнення від санкцій, раніше накладених на європейську операційну компанію та її посадових осіб, відповідальних за будівництво газопроводу “Північний потік – 2”. “Виключення “”Північного потоку” зі списку санкцій спрощує американо-російські відносини і, як наслідок, руйнує взаємини Китаю і Росії. Взаємовигідність національних інтересів США і Росії в цьому питанні очевидна”.

Варто зазначити, що Держдепартамент не заперечує послідовність своєї позиції в тому, що “Північний потік – 2” завдає шкоди європейській енергетичній безпеці. При цьому у Вашингтоні наголошують, що це повинно бути зроблено в національних інтересах. А одним з головних елементів національних інтересів США є запобігання подальшому “васальному” дрейфу Москви у бік Пекіна.

  • № 2. Європейський парламент переважною більшістю голосів прийняв 20 травня постанову про заморожування ратифікації торговельної угоди між Китаєм і ЄС. Фактично Європарламент прийняв рішення на другий день після того як Сполучені Штати оголосили про зняття санкцій з проекту будівництва газопроводу. Цей крок Євросоюзу розглядається всередині керівництва комуністичної партії Китаю як найбільша політична поразка Сі Цзіньпіна.
  • № 3. Наприкінці травня в місті Чунцин відкрилася Азіатська бізнес-конференція, організована КПК під назвою “Один пояс, один шлях”. Спочатку політичне керівництво Китаю очікувало, що виставка допоможе продовжити бізнес-діалог із Заходом і надасть додаткові заділи для розширення економічних зв’язків. Однак запрошені китайською стороною найбільші європейські та американські компанії відмовилися надіслати своїх топ-менеджерів для участі у виставці. Інакше кажучи, як пишуть у китайській пресі, країни Євросоюзу, США і Японія оголосили бойкот виставці, унаслідок чого Пекін “втратив обличчя”…
  • № 4. На противагу Китаю, 22 травня США і Південна Корея підписали двосторонню угоду, метою якої є створення в Республіці Корея глобального центру вакцинації (KORUS Global Vaccine Partnership). Очікується, що Республіка Корея, в рамках обміну зі США результатами НДДКР, розширить свої можливості з розробки і виробництва вакцин і перетвориться в глобальний центр виробництва вакцин.
  • № 5. 19 травня держсекретар Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрілися в Ісландії. Сторони висловили задоволення результатами переговорів і досягли консенсусу щодо організації зустрічі на вищому рівні між Джо Байденом і Володимиром Путіним.
  • № 6. Нова Зеландія, за прикладом Австралії, збирається застосувати комплекс економічних обмежень відносно китайської продукції. Міністр закордонних справ Австралії в інтерв’ю Guardian заявила: “експортери повинні диверсифікуватись, щоб захистити себе від потенційного охолодження зв’язків з Пекіном”.
  • № 7. Сенат Франції вперше прийняв резолюцію, що підтримує вступ Тайваню до міжнародних організацій. Йдеться про резолюцію Сенату № 493 “Про участь Тайваню в роботі міжнародних організацій”.
  • № 8. Литва вийшла з блоку “17 + 1”. Офіційний Вільнюс перервав партнерство з КНР в рамках співпраці країн Східної і Центральної Європи і закликав інші європейські країни наслідувати прикладу Литви.

Втім, найбільше офіційний Пекін занепокоїли події, пов’язані з можливими взаємними поступками США і Росії під час майбутньої зустрічі двох президентів у червні. Як наслідок, в Китаї налаштовані скептично щодо липневих планів розширення двосторонніх відносин між Китаєм і Росією (дивись – “20 років російсько-китайському договору про дружбу. Все добре як ніколи?”).

(Visited 120)