ВМС Індії достроково повернули в Росію атомний підводний човен “Чакра” (INS Chakra або АПЛ 971У “Нерпа”), орендований в рамках двосторонньої угоди. Нещодавно кілька російських ЗМІ задалися питанням: чому повернення субмарини сталося так раптово? Висувалися певні версії з неповною інформацією, але внутрішня російська цензура “погасила” будь-які наміри до проведення подальших журналістських розслідувань.

Втім, ситуацію уважно відстежували в Пекіні і після перевірки по своїх каналах, китайський блогер під ніком “Закамуфльований тигр” (наближений до Другого управління Генштабу Національно-визвольної армії Китаю) описав події, що відбулися з гумором, не гірше Михайла Зощенка.

В двосторонній угоді термін десятирічної оренди закінчувався у 2019 році. Однак, на прохання Делі, термін договору продовжили ще на три роки. При цьому, як стверджує китайський “блогер” щорічна плата становила 100 мільйонів доларів США, а за 10 років оренди витрачено понад $1 мільярда.

В Індії з використанням субмарини, як то кажуть, не склалося з перших років оренди. Невдачі буквально переслідували підводний човен: ті чи інші недоліки “спливали на поверхню” з достатньою періодичністю. Правда, слід зазначити, що відмови технічних засобів не завжди призводили до серйозних аварійних ситуацій.

У якийсь момент індійські військовослужбовці під час плавання примудрилися пошкодити гідролокатор. Офіційний Делі був змушений витратити пару додаткових десятків мільйонів доларів, щоб терміново найняти російську бригаду інженерів і ремонтників, а також привезти нові комплектуючі та усунути несправності.

Після тривалих перипетій з ремонтом вважалося, що “Чакра” відновлена і приведена у бойовий стан. Але “ніт”, Оггі та кукарачі внесли власні корективи. Як стверджують китайці (так само без посилань на власні джерела в російській армії), під час прийому підводного човна моряки російського флоту просто жахнулися. Субмарина була засрана в прямому і переносному сенсі. На підводному човні абсолютно не дотримувалися елементарні санітарні правила: всюди розкидане сміття, а по відсіках бігали пацюки і таргани. До того ж, виявлені серйозні проблеми в ядерному реакторі АПЛ.

Що не кажіть, а в подіях, що відбулися і незадовільному технічному стані підводного човна не варто звинувачувати тільки російську сторону. Поклавши руку на серце, винні і ті й інші. У першому випадку йдеться про відсталість російського технологічного середовища, навіть у тих напрямках, де раніше було прийнято вважати Росію лідером. У другому випадку – про відсутність банальної інженерної культури з боку деяких військовослужбовців Індії. 

Китайські військові експерти зловтішаються, що ВМС Індії залишаться мінімум на чотири роки без АПЛ. Звичайно, очікується, що у 2025 році Делі отримає в оренду на 10 років російський підводний човен нового покоління, який також перейменують у “Чакру”. Вже озвучена вартість другого контракту розміром у $ 3 мільярди. 

Тим часом, китайська сторона стверджує, що в Міністерстві оборони і в МЗС Росії обурені “віроломним підходом Індії у сфері військово-технічного співробітництва” (йдеться і про ембарго на певін військові товари, і про збільшення обсягу закупівель озброєнь у американців). Тому, цілком ймовірно, що Москва перегляне власні плани щодо наступного індійського контракту. Тоді як ремонтна бригада ВМФ Росії відбивається від нападок кукарачей на АПЛ “Чакра”. Чи мовби це були не кукарачі?

(Visited 135)