Російський сходознавець-китаїст Микола Вавилов за останні кілька тижнів випустив серію публікацій, присвячених політичному зближенню Росії та Китаю. Так, в одному з останніх постів у телеграм-каналі “Китай – Николай Вавилов” стверджується, що “військовий союз все ближче”, а майбутні російсько-китайські оперативно-стратегічні маневри “Захід-Взаємодія-2021” на півночі Китаю є тому підтвердженням.

При цьому ще раніше, на YouTube каналі “День ТВ” Микола Вавилов зазначив, що рівень політичної російсько-китайської взаємодії високий як ніколи і процитував слова міністра закордонних справ КНР Ван Ї:

"Росія та Китай є опорою один одному і дві країни повинні спільно протистояти помаранчевим революціям".

Ба більше, Микола Вавилов акцентує увагу на тому, що вперше з моменту анексії Криму, в березні поточного року на півострів прибула розширена делегація представників китайського бізнесу на чолі з керівником державної пекінської експортно-імпортної компанії. Як наслідок, у відеоблозі робиться висновок, що офіційний Пекін готовий переглянути власну позицію і вже нібито діє в напрямку публічного визнання Криму російським:

"Йдеться про те, що Китай заявив усьому світові, що він готовий перейти до активної фази з визнання Криму. Спочатку через активізацію відкритих публічних гуманітарних контактів, відкритих публічних ділових контактів, у тому числі роботою з компаніями, зареєстрованими на території Криму, відкрито направляючи до Криму китайських туристів".

Слід зазначити, що російська машина “промивання мізків” працює на відмінно. В жодному разі не потрібно ставити під сумнів слова Миколи Вавилова, в них є велика частка правди. Втім, як і будь-який інший рупор пропаганди, російський сходознавець доводить інформацію в жорстко встановлених (вигідних йому) рамках, без допущення альтернативної позиції і без згадки китайських першоджерел, в яких висловлюється протилежна думка. Як зауважують самі китайці:

“Блефуючи інформацією про укладення військово-політичного союзу, Путін розігрує китайську карту перед США та країнами ЄС”.

У зв’язку з цим, варто навести статтю, опубліковану на початку червня на онлайн-платформі 163.com (до речі, китайці часто використовують у назвах доменів цифри). Публікація вийшла з заголовком “Чому російсько-китайські відносини ніколи не зможуть розвинутися у бік союзу? Можливо це остання надія на мир у всьому світі”. І ось тут найцікавіше!

Китайський блогер, відповідаючи на запитання фоловерів, чому неможливий військово-політичний союз Пекіна з Москвою, робить історичний екскурс до нацистської Німеччини, зокрема:

"Історичний досвід показує, що союз - важливий сигнал до війни. Агресивні країни більш схильні укладати союзи поміж себе».

Також роз’яснює своїм читачам інформацію про те, що починаючи з ХХ століття, майже всі країни, які створили військові союзи, зрештою воювали один з одним:

"Німеччина - родоначальник двох світових війн, чудово спромоглась розв'язати військові конфлікти саме через такі альянси".

Звичайно, блогер не забуває згадати радянсько-китайський союз і встановлення дипломатичних відносин в лютому 1950 року. Однак для пояснення цих дій керівників КНР, наводить вагомий аргумент: “Китай на той час був дуже слабкий і потребував військового захисту Радянського Союзу”.

Таким чином, китайський політичний блогер вважає, що укладення військово-політичного союзу з Росією можливо тільки у випадку, якщо одна зі сторін буде готуватися до війни з іншою. І ось тут вже виникає питання: він жартує або на щось натякає? Далі автор статті додає:

"В китайсько-російських відносинах збереження дружнього і позаблокового статусу - це найкраще рішення для обох сторін".

Можна було б відмахнутися і від цієї статті, і від викладеної позиції, списавши все це на якісь відсебеньки одного з китайських лідерів думок. Однак висловлені припущення підтверджуються недавньою заявою посла Росії в Китаї Андрія Денисова:

"Формальний союз, а тим паче військово-політичний, - це не найоптимальніша схема для відносин таких двох держав, як Росія та Китай".

Підсумовуючи слід додати, що опубліковане комюніке російського посла в Пекіні Андрія Денисова цілком корелює з настроями, що витають у МЗС КНР.

Зрештою, офіційна Москва прекрасно розуміє, що створення військово-політичного союзу з Китаєм остаточно підштовхне Індію до військового альянсу зі США і повного розриву відносин з Росією. Тим часом, у Кремлі все ще розраховують на продовження військово-технічного співробітництва з Делі. До того ж, як пише більшість китайських ЗМІ:

"Росія, на відміну від Китаю, втратила національну міць, а її економічний розвиток, як і раніше, багато в чому залежить від експорту енергоносіїв. Якщо Байден ініціює введення нових економічних і фінансових санкцій, Росія неминуче зазнає важкого удару". 

Тому відповідь на питання: бути чи не бути військовому союзу Китаю і Росії, більш ніж очевидна.

(Visited 180)