На початку червня командувач Тихоокеанських ВПС США генерал Кеннет С. Вільсбах (Kenneth S. Wilsbach) під час онлайн прес-конференції повідомив, що США мають намір продати В’єтнаму навчально-тренувальні літаки Raytheon T-6 Texan II. І додав: “В’єтнамські військово-повітряні сили зацікавлені у Т-6 для поліпшення своєї програми підготовки пілотів-винищувачів”.

При цьому буквально півтора роки тому російські ЗМІ повідомляли про підписання контракту на постачання до В’єтнаму 12 навчально-бойових літаків Як-130 на суму понад $350 млн. 

Протягом багатьох років Росія була країною - монополістом у сегменті поставок озброєнь і військової техніки (далі - ОіВТ) до В'єтнаму. Відповідно до звіту Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI), за п'ять років (у період 2016-2020 рр.) частка російських ОіВТ в загальному обсязі в'єтнамського імпорту склала 66%.

Тим часом, в’єтнамське видання Soha пише: “незважаючи на наявність величезної частки імпорту російських озброєнь, Москва вже найближчим часом зіткнеться з жорсткою конкуренцією з боку провідних світових виробників зброї зі США, Європи, Ізраїлю та навіть Індії. Контракт на поставку навчально-тренувального літака T-6A Texan II є винятковим. Це перший тип американського військового літака, замовленого ВПС В’єтнаму. Все це створює передумови і відкриває величезні можливості для закупівлі у США інших сучасних військових літаків, зокрема реактивних”.

До речі, ще у 2019 році БІ-бі-сі присвятило окремий репортаж американській програмі навчання в’єтнамських льотчиків: “Не дивно, що в’єтнамських військових льотчиків відправляють вчитися до США, особливо у контексті того, що відносини у сфері оборони загалом і відносини між В’єтнамом і США зокрема, дуже гарні. Американська сторона також очікує, що ці пілоти – випускники авіабази, повернувшись додому, стануть полковниками і генералами своїх ВПС і ці відносини можуть зіграти важливу роль у майбутньому”.

P.S. На фото – перший в’єтнамський льотчик-винищувач, який пройшов навчання у Сполучених Штатах в рамках Програми авіаційного лідерства США на авіаційній базі Коламбус Ейр Форс (Columbus Air Force Base, Mississippi).

(Visited 163)