Міністерство оборони Японії опублікувало щорічний звіт під назвою “On the Publication of Defense of Japan 2021”, в якому тезисно викладено основні виклики безпеки і дестабілізуючі чинники в Індо-Тихоокеанському регіоні.

У своєму вступному слові міністр оборони Японії Нобуо Кісі згадав кілька ключових моментів, серед них:

  1. Ескалація конфлікту з Китаєм через зіткнення в районі архіпелагу Сенкаку – групи незаселених островів, приналежність яких оскаржують Японія і Китай.

Справа в тому, що 22 січня 2021 року в КНР прийнятий Закон про морську поліцію, який суперечить міжнародному морському праву. Відповідно до ухваленого нормативного акта, Берегова охорона Китаю отримала розширені повноваження для здійснення перевірки морських суден у виключній економічній зоні без врахування інтересів сусідніх країн.

Також, тепер Берегова охорона Китаю має право застосовувати зброю для забезпечення охорони незаселених островів і навіть штучних рифів в акваторії Південно-Китайського моря, де проходять міжнародні судноплавні маршрути. Таким чином, Китай, використовуючи внутрішній законодавчий акт, намагається вирішити на свою користь проблему спірних територій.

  1. Розширення програми розробки балістичних ракет у Північній Кореї, включаючи створення тактичної ядерної зброї. Як зауважив Нобуо Кісі: “ядерний і ракетний розвиток Північної Кореї створюють серйозну загрозу безпеці Японії”.
    Фахівці Міноборони Японії стверджують, що Північна Корея здійснила шість ядерних випробувань і продовжує прискореними темпами розробку балістичних ракет. Є достатні підстави вважати, що Північна Корея вже має можливість атакувати Японію балістичними ракетами з ядерними боєголовками.
  2. Розширення військової присутності Китаю в Південно-Китайському морі, у тому числі запуски балістичних ракет і військово-морські навчання із застосуванням авіаносців поблизу Тайваню. Все частіше фіксуються випадки вторгнення ВПС Китаю до повітряного простору Тайваню. 

На думку японських військових експертів, “амбіції Китаю щодо Тайваню проявляться в найближчі шість років. Тому врегулювання ситуації навколо Тайваню важливо і для безпеки Японії, і для стабільності всієї міжнародної спільноти”.

  1. Збільшення стратегічних ядерних сил у РФ і розгортання додаткових військових баз за межами Росії. До того ж, Японію непокоїть посилення активності російської армії на Далекому Сході і на Курильських островах, у тому числі розгортання додаткових зенітно-ракетних комплексів С-300В4, а також активізація підводних човнів проекту 955 «Борей» в акваторії Охотського моря і за його межами.

При цьому міністр оборони підкреслив: “Японія активно співпрацює з багатьма країнами, які поділяють наше бачення в питаннях безпеки Індо-Тихоокеанського регіону, включаючи Австралію, Індію, європейські країни (такі як Велика Британія, Франція, Німеччина), а також Канаду і Нову Зеландію”. Водночас, для Японії першорядне значення має саме співпраця зі США, дослівно: “з нашим єдиним союзником”.

(Visited 112)