Минулого тижня були опубліковані перші фотографії української мобільної вогнеметної системи (далі – МВС) “Спека” на базі бронеавтомобіля Дозор-Б. Інтеграцією і реалізацією цієї МВС займалося Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. Морозова. Система використовує новітні термобаричні реактивні боєприпаси українського виробництва РС-122ТБ, розроблені ДАХК “Артем”.

Боєприпаси калібру 122-мм мають не тільки вражаючу для своїх габаритів бойову частину у 11,5 кг, а й дальність стрільби до 7 км. Це, зі свого боку, робить мобільну вогнеметну систему “Спека” вкрай ефективною у боротьбі не тільки проти живої сили умовного противника, але і техніки, а також укріплень, оскільки виживання будь-якого організму у створеній боєприпасом вогняній хмарі при температурі більше 3000°C зведена до мінімуму рівному нулю.

Примітно, що вибір на Дозор-Б, як шасі для МВС “Спека”, випав не дарма. Адже, по суті, маючи низку незаперечних переваг як позашляховик, згаданий бронеавтомобіль завжди викликав дуже палкі суперечки щодо зручності та ергономіки розміщення його десанту. Часом, бойову броньовану машину навіть порівнювали з банкою зі шпротами, з огляду на її вкрай обмежені умови і не найкраще вивантаження десанту.

Однак, в умовах використання Дозор-Б як шасі для МВС “Спека” вирішується відразу два спірних предмета обговорення, а саме:

  • проблема з десантом, який замінений самою реактивною системою;
  • задача з затребуваністю ББМ Дозор-Б у ЗСУ і їх перспективою виробництва для потреб української армії.

Водночас варто відзначити не тільки перспективу затребуваності МВС у Збройних силах України, а й експортну складову: завдяки їх мобільності і дальності ураження цілей, а також універсальності розміщення на різних шасі. Адже, наприклад, дуже дорога і не особливо мобільна російська ТОС-1 “Буратіно /Солнцепек” і ТОС-2 “Тосочка” в залежності від 220-мм боєприпасу, що застосовується, вражає цілі на дальності від 3 км до 6 км.

Фактично, характеристики українського 122-мм РС-122ТБ значно перевершують можливості конкурентів по дальності ураження цілі, по мобільності, а також по універсальності їх розміщення на тих чи інших шасі. Тоді як російські системи до безсоромності унітарні. Тому, легкий, але не менш небезпечний конкурент дуже скоро буде викликати занепокоєння у російських розробок!

У будь-якому разі, на міжнародному ринку озброєнь мобільна вогнеметна система “Спека” буде виглядати куди привабливіше громіздких велетнів, при цьому, маючи нітрохи не менший ККД по анігіляції супротивника.

Photo by Defense Express.