Військово-повітряні сили США заявили, що успішно протестували здатність бортової авіоніки винищувача F-16C Viper здійснювати оновлення програмного забезпечення системи радіоелектронної боротьби (далі РЕБ) під час польоту літака. З прес-релізу від 31 липня відомо, що випробування відбулись на авіабазі Нелліс (штат Невада).

Слід зазначити, що реалізація можливості оновлення програмного забезпечення безпосередньо під час бойового вильоту – найважливіший крок в рамках реалізації концепції СEW – когнітивної електронної війни.

Когнітивна електронна війна (Cognitive Electronic Warfare - CEW) - це концепція, що реалізується корпорацією BAE Systems (Велика Британія). За задумом розробників, впровадження когнітивних закономірностей і машинного самонавчання дозволить значною мірою поліпшити характеристики сучасних систем радіоелектронної боротьби, а також реагувати на загрози, що виникають у режимі реального часу (тобто у ході зіткнення).

При цьому когнітивні системи покликані сприймати нову інформацію та її аналізувати, самонавчатися, взаємодіяти з людьми і навколишнім середовищем, у такий спосіб прискорюючи процес розробки і впровадження новітніх технологій виявлення, пригничення і нейтралізації противника.

Одним із пунктів реалізації концепції CEW є глибока модернізація винищувачів четвертого покоління, що перебувають на озброєнні армії США. Наприклад, всепогодний винищувач четвертого покоління F-15 Eagle планується використовувати принаймні до 2040 року.

Однак, з урахуванням того, що конструкції літака вже 50 років, а середній вік американського повітряного флоту становить близько 30 років, базовий винищувач потребує серйозного удосконалення авіоніки. До того ж, “рідна” система РЕБ була розроблена ще у 1980-і роки.

Як наслідок, фахівці британської оборонної компанії BAE Systems спеціально для для винищувача F-15 Eagle розробили пасивно-активну систему попередження і живучості (Eagle Passive Active Warning Survivability System – EPAWSS). А в березні поточного року корпорація Boeing і компанія BAE Systems уклали контракт на суму 58 млн доларів США, предметом якого є поетапна інсталяція пасивно-активної системи попередження і живучості на винищувачі серії F-15E і F-15EX.

(Visited 131)