Відносини США і Китаю знов погіршуються у зв’язку з тим, що Пекін встановлює нові правила для іноземних суден, що заходять у територіальні води Китаю. При цьому ці обмеження, що набрали чинність з 1 вересня, Пекін намагається поширити і на спірні території у Південно-Китайському морі і Тайванській протоці.

Згідно із заявою Китайської адміністрації морської безпеки від 27 серпня, капітани підводних апаратів, суден з ядерними двигунами, суден, що перевозять радіоактивні матеріали, а також суден, що перевозять нафту, хімікати, скраплений газ та інші токсичні і небезпечні матеріали, повинні повідомляти свої дані, напередодні входження до територіальних вод Китаю.
 
США миттєво відреагували, відправивши вкотре військові кораблі через Тайванську протоку. У Тайбеї заявили, що “відстоювання свободи судноплавства – це довгострокова політика Сполучених Штатів і лише в останні роки чисельні зіткнення з Китаєм у Південно-Китайському морі стали привертати увагу міжнародного суспільства”.

Зі свого боку китайське військове керівництво повідомило державним ЗМІ, що Народно-визвольна армія (НВАК) Китаю перебуває у стані підвищеної боєготовності і уважно стежить за пересуванням двох американських кораблів, які пройшли через Тайванський протоку у минулу п’ятницю.

На додаток міністерство оборони Китаю висловило протест у зв’язку з проходом американського ракетного есмінця USS Kidd і катера берегової охорони USCGC Munro. Китайська сторона заявила, що “Східне командування НВАК відправило бойові кораблі, бомбардувальники, підводні човни і вертольоти, які стежать за американськими кораблями і знаходяться в стані підвищеної готовності”.

Наступного дня офіційний Пекін розмістив на сайті міноборони прес-реліз, в якому назвав такі дії США як “найбільша загроза миру і стабільності в регіоні”. У суботній заяві КНР знову було підкреслено: “Тайвань є невід’ємною частиною Китаю і Пекін не терпітиме жодного втручання у свої внутрішні справи”.

Тим часом, це вже восьмий раз, коли американський флот проходить через територію, що оспорюється Китаєм. У сьомому флоті ВМС США заявили, що проходження кораблів через Тайванську протоку відбувалося на законних підставах і демонструє прихильність США вільним і відкритим відносинам в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Читайте також за темою:

“Перегони ракетних озброєнь у країнах АТР”.

“Щорічний звіт міноборони Японії: ризики і загрози в Індо-Тихоокеанському регіоні”.

(Visited 119)