Лютневий військовий переворот у М’янмі, незважаючи на засудження міжнародною спільнотою зміни влади в країні та невизнання лідерами держави осіб, які незаконно захопили владу, жодним чином не вплинув на взаємовідносини Росії з країною та подальший розвиток взаємовигідних напрямів співробітництва.

Як відомо, 1 лютого 2021 року військові М’янми захопили владу в країні, затримали Президента Він М’їна і Державного радника й лідера правлячої партії «Національна ліга за демократію» М’янми Аун Сан Су Чжи, оголосили режим надзвичайного стану терміном на один рік.

Глави оборонних відомств 12 країн, зокрема: Австралії, Канади, Німеччини, Греції, Італії, Японії, Данії, Нідерландів, Нової Зеландії, Південної Кореї, Великої Британії та США випустили спільну заяву із засудженням дій військових у М’янмі.

Міністерство торгівлі США обмежило експорт до М’янми чутливих товарів. Також, стосовно М’янми пролонговані раніше запроваджені США обмеження щодо низки національних компаній та її громадян, пов’язаних з військовою “хунтою”.

19 квітня цього року Рада міністрів Європейського Союзу з іноземних справ затвердила введення додаткового пакету санкцій стосовно представників хунти М’янми та установ пов’язаних з військовими, які наразі поширюються на 35 осіб та 2 компанії, включаючи заморожування активів, заборону на подорожі та надання європейськими фізичними особами і установами будь-яких ресурсів фігурантам санкційного списку.

18 червня 2021 Генеральна асамблея ООН, у рамках проведення роботи щодо попередження збройних конфліктів, прийняла резолюцію A/RES/75/287 в якій закликала всіх країн-членів не допускати надходження зброї до М’янми, а збройні сили цієї країни відмінити надзвичайний стан, поважати права людини і створити умови для переходу до демократії, а також звільнити затриманих посадових осіб і припинити насилля по відношенню до мирних демонстрантів. На підтримку документу висловилося 119 країн, і тільки одна країна – Білорусь виступила проти, 36, включаючи Росію, Китай і Іран – утрималися.

Рада безпеки ООН, чиї резолюції є обов’язковими до виконання, до цих пір не може виробити текст єдиної позиції стосовно подій, які відбуваються у М’янмі, обмежуючись лише засудженням насильства в країні (двоє з членів РБ ООН – Росія і Китай є основними постачальниками озброєнь М’янмі та не вважають, що ситуація в країні потребує зовнішнього втручання).

Водночас, Росія активно продовжує розвивати двосторонні відносини з М’янмою. Військово-технічне співробітництво є найбільш розвинутим сегментом двосторонніх відносин. У 2016 році між військовими відомствами Росії і М’янми підписано угоду про військове співробітництво, яка успішно реалізується і сьогодні. Військові двох країн обмінюються делегаціями (нібито вирішуються питання протидії терористичним загрозам), у М’янму постачається російська військова техніка (винищувачі МіГ-29, навчально-бойові Як-130, вертольоти Мі-24, системи ППО, радіолокаційні станції, бронетехніка). Запроваджений спрощений порядок заходу військових кораблів у порти Росії та М’янми.

27 березня 2021 року заступник міністра оборони Росії Олександр Фомін, який курує питання міжнародного військового співробітництва взяв участь у військовому параді, присвяченому Дню збройних сил М’янми та провів переговори з військовим керівництвом країни. Російська делегація була представлена очільниками міністерства оборони та громадської ради при ньому. Серед гостей заходу були присутні також представники Китаю, Індії, Бангладеш, Пакистану, Лаосу, В’єтнаму і Таїланду. Однак, Росія стала єдиною країною, яка направила до М’янми настільки високопоставленого військового чиновника. Решта обмежилися присутністю на параді військових представників при посольствах, які вже перебували в М’янмі.

Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що не варто розглядати візит російської делегації як схвалення вбивств демонстрантів:

"у нас давні і конструктивні зв’язки з М’янмою, є напрацювання в плані двосторонніх відносин, необхідно дивитися на ситуацію з цього кута. Зазначене не є схваленням подій, які відбуваються в країні".

До того ж, цього року лідер хунти в М’янмі, на запрошення міністра оборони РФ, відвідав Москву та взяв участь в Дев’ятій Московській конференції з міжнародної безпеки, яка відбулася 22-24 червня. Сторони обговорили військово-технічне співробітництво та шляхи поглиблення військових відносин.

Агентство “Інтерфакс” процитувало заяву одного з російських генералів, який назвав М’янму “надійним союзником і стратегічним партнером Російської Федерації у Південно-Східній Азії та Азіатсько-Тихоокеанському регіоні загалом”. Також він заявив, що на переговорах сторони домовилися розширювати військове і військово-технічне співробітництво в дусі стратегічного партнерства.Як заявив голова ФСВТС Дмитро Шугаєв, Москва “продовжує реалізацію планів” щодо постачання М’янмі винищувачів Су-30 і учбово-бойових літаків Як-130.

Крім цього, враховуючи результати перебування військової делегації з М’янми на чолі з начальником Генштабу генералом Маунг Маунг Ай на міжнародному військово-технічному форумі “Армія-2021” (м. Кубинка, Московська обл.) у серпні ц.р., робота за військовими контрактами (постачання зенітних комплексів “Панцир-С1”, розвідувальних безпілотників “Орлан-10Е” і радіолокаційних станцій), погодженими міністром оборони Росії Сергієм Шойгу у січні 2021 року, також ведеться. Зокрема, у ході зазначеного форуму голова ФСВТС повідомив про підписання контракту на поставку М’янмі комплексу “Панцир-С1”. Поглиблення військових відносин реалізується шляхом взяття участі представників М’янми у навчаннях “Запад-2021” у якості спостерігачів.

На думку експерта некомерційної організації “Российский совет по международным делам” (РСМД) Андрія Фролова, західні країни навряд чи зможуть вплинути на поведінку Росії щодо М’янми, їхня думка вже не грає для Москви великої ролі. За його словами:

"у нас і без М’янми з ними відносини, м’яко кажучи, не найпростіші, і тому зіпсувати їх вже неможливо".

Старший науковий співробітник Інституту Далекого Сходу РАН Василь Кашин вважає, що реалізуючи військово-технічне співробітництво з азіатськими країнами Росія традиційно проводить політику підтримки відносин з будь-якою чинною владою. За словами експерта, поки немає резолюцій РБ ООН або міжнародних зобов’язань, які заважають продавати озброєння М’янмі, Росія буде це робити. А як відомо, Росія є одним з 5 постійних членів РБ ООН, “позитивне” голосування яких обов’язкове для прийняття резолюції.