Французькі військово-політичні кола буквально “стоять на вухах” у зв’язку з виходом у світ книги “Продаж зброї, французька ганьба”. Невеличка книжка у 192 сторінки, яку можна придбати в інтернеті всього за 14 євро, ймовірно підірве і без того не настільки високі рейтинги Емманюеля Макрона, який збирається балотуватися на другий президентський термін. (Вибори президента у П’ятій Французькій республіці заплановані на 10 квітня 2022 року).

“Що спільного між апартеїдом Південної Африки, диктатурою Франко чи Єгиптом, який жорстоко придушує своїх політичних супротивників? Всі вони купували зброю у Франції”…

Книга “Продаж зброї, французька ганьба”

Час публікації книги “Ventes d’armes, une honte française” практично збігся з міжнародним скандалом, що вибухнув у зв’язку з відмовою Австралії купувати 12 французьких підводних човнів.

Два провідних французьких журналіста Себастьян Фонтенель і Емерік Еллуен у своєму дослідженні пишуть про те, що кожна продаж бойових літаків або морських фрегатів відзначається як національна перемога і зміцнює позиції Франції, яка займає третє місце серед експортерів озброєнь. Тим часом, офіційний Париж десятки років (від одного президента до іншого) закриває очі на кричущі факти порушення прав людини, поставляючи озброєння і військову техніку (далі – ОіВТ) різноманітним диктаторам у всьому світі.

Так, автори книги серед інших згадують режим фельдмаршала Ас-Сісі, який придушував протести серед власних громадян. Журналісти актуалізують питання продажу зброї Саудівській Аравії, що використовує його у війні в Ємені, в результаті якої вже загинуло понад 230 000 чоловік. Також акцентується увага на непрозорості політичних рішень, на відсутності демократичного контролю під час поставок ОіВТ і браку контролю витрачання державних коштів, що спрямовуються на кредитування угод у сфері продажу озброєнь і військової техніки.

До того ж, в книзі піднімаються глобальні гуманістичні питання. Одне з них: чи можна виправдати, з точки зору моралі, експорт ОіВТ, якщо це призводить до збільшення робочих місць і стимулювання національного виробництва? Наскільки моральна теза (яка часто використовується в якості виправдання у вищих ешелонах влади): “якщо ми не продамо цю зброю, інші держави зроблять це за нас”!

Ймовірно наш читач погодиться з позицією колективу видання «Питання принципу» в тому, що не варто брати на себе непосильну ношу – звинувачувати всіх президентів Франції у багаторічній політичній безпринципності, які діяли виключно в інтересах власної країни.

І все ж, виникає пекуче бажання задати одне маленьке питання офіційному Парижу: а чи варто було в вересні роздмухувати політичний скандал і виводити його в публічну площину, якщо у самої Франції, так би мовити, “рильце в пушку”?!

Читайте також: “Франція програє Росії африканську партію, але може виграти українську”.

(Visited 209)