Близько 15 років тому в армії Перу заговорили про необхідність модернізації французьких САУ AMX 13/105, які перебували на озброєнні. При цьому слід зазначити, що ідея модернізації самохідних артилерійських установок була сумнівною вже тоді. Справа в тому, що САУ з калібром 90 мм і 105 мм вироблялися у Франції з середини 50-х років, а сама самохідна артилерійська установка була розроблена на базі легкого танка, запущеного в серію ще у 1946 році. При цьому загалом в Перу, до початку подій про які йдеться, налічувалося близько 180 таких САУ.

Подейкують, що недарма в голові одного перуанського високопоставленого армійського чиновника, який закінчив російську військову освітню установу, виник такий геніальний план. Суть його така: демонтувати з САУ 105 мм гаубицю, переробити рубку, розмістити крупнокаліберний кулемет і, найголовніше, встановити протитанковий ракетний комплекс “Корнет” від тульського КБ Приладобудування.

Передбачалося, що демонтаж гаубиці знизить навантаження на гусеничну платформу і цим збільшить її швидкохідність, а протитанкові керовані ракети 9M113 Kornet-E, нібито значно підвищать вогневу міць отриманого новоутворення. Не можна сказати, що питання про доцільність такої витівки не порушувалося в колі перуанських військових. Питання таке ставилося і неодноразово, але опонентів проекту не почули.

Втім, як би там не було, але ідею остаточно схвалили і в листопаді 2008 року офіційна Ліма уклала відповідну угоду з “Рособоронекспортом”” В результаті все це дійство в перуанських документах стало проходити під кодовою назвою “Скорпіон” (Alacrán). А трохи згодом і сама перероблена самохідна артилерійська установка стала називатися як танк “Скорпіон”.

Наприкінці 2010 року в перуанській армії розпочали модернізацію перших 24 танків. Протягом наступних довгих місяців було проведено величезну роботу:

  • піддано ревізії бронезахист корпусу;
  • зроблено капремонт дизельного двигуна Deutz F8L-413F;
  • повністю видалена рубка з гаубицею;
  • змонтовано нову башту;
  • встановлено ПТРК для двох протитанкових ракет 9М113 “Корнет-Е”;
  • інстальовано електронний блок управління подачі протитанкових ракет з арсеналом на 4 запасні ПТУРи;
  • з’явилася нова російська оптика (приціл 1П45М-1 для супроводу цілей та тепловізійний приціл 1ПН79-1);
  • встановлено американський кулемет Browning M-2 HB калібру 12,7 мм.

Однак, за деякий час (коли вже були витрачені чималі кошти) стало очевидним, що “Скорпіон” не виправдав своєї смертоносної назви. На превеликий подив перуанських військових, у процесі експлуатації “Скорпіонів” було виявлено ряд дефектів і технічних прорахунків. Один із них – неможливість зробити постріл із ПТРК поки “Скорпіон” не буде повністю зупинено.

Як виявилося, гасіння коливань (інакше демпфування) у гусеничної підвіски повністю відсутнє. Відповідно і збільшена швидкість не давала жодних переваг транспортному засобу, з урахуванням того, що постріл треба було робити виключно із стаціонарної позиції. Так, і до бойової ефективності самого ПТРК “Корнет” виникла низка питань.

До того ж, поки проводилися роботи з модернізації танків, у 288 російських ПТУРів, закуплених за 25 мільйонів доларів США, закінчився термін гарантії, про що й поспішив повідомити “Рособоронекспорт” своїх перуанських партнерів.

Загалом витрачені гроші на модернізацію AMX 13/105 пішли, як кажуть, коту під хвіст. Зараз вся ця перуанська програма модернізації французьких САУ, завдяки “успішній” співпраці з “Рособоронекспортом” виглядає як та валіза без ручки: і нести важко, і кинути шкода.

Фінал історії такий: танки “Скорпіон” використовуються виключно під час урочистих парадів з нагоди тих чи інших національних свят, та й то не завжди. При цьому щоразу, коли у вузькому колі перуанських військових йдеться про програму “Скорпіон”, представників “Рособоронекспорту” згадують незлим тихим словом. А відчуття “штанги” настільки сильно охопило перуанських військових, що вони навіть не ризикнули демонструвати “Скорпіони” на виставці досягнень, присвяченій 200-річному ювілею перуанської армії, яка проходила одночасно з міжнародною експозицією SITDEF-2021.

Читайте також: “Су-35” в обмін на печеньки – російська формула успішного ціноутворення”.

(Visited 130)